Mini Ratka

Ranking najtańszych kredytów

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

29 kwiecień, 2020 | Nieskategoryzowane

Wszystkie osoby które zdecydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego musza wziąć pod uwagę to, że każdy bank przed wydaniem pozytywnej decyzji każdy bank przeanalizuje wiele czynników, które nie zawsze są zależne od nas wnioskodawców. Bardzo często zdarza się, że instytucje finansowe odrzucają wnioski o przyznanie kredytu hipotecznego nawet tych klientów, którzy osiągają wysokie zarobki. Jak się okazuje jest to możliwe. Warto zatem odpowiednio wcześniej zapoznać się ze wszystkimi warunkami jakie musimy spełni wobec banku.

Jak się okazuje kredyt hipoteczny posiada już ponad dwa miliony Polaków. Jest to zobowiązanie, które spłacamy bardzo regularnie. Niestety, nie wszyscy możemy liczyć na pozytywną decyzję kredytową. A zatem warto się dowiedzieć jakie czynniki mogą spowodować, że bank odrzuci nasz wniosek.

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Bank przed udzieleniem nam kredytu hipotecznego bierze pod uwagę wiele różnych kryteriów. Pierwszym z nich będzie nasz wiek. Oczywiście podstawą jest to aby potencjalny klient był pełnoletni, natomiast klient idealny czyli tak zwany modelowy to taki w wieku 35 lat. Oczywiste jest to, że banki z dużo większym dystansem traktują starsze osoby. W tym przypadku nie jest jednak istotny wiek kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy kredytowej, ale liczy się wiek w chwili całkowitej spłaty kredytu. A zatem wszystko będzie zależało od tego na jaki okres kredyt ma zostać zaciągnięty. Jeżeli na okres krótszy, osoby starsze również mogą liczyć na pozytywną decyzję banku. Większość banków zastrzega sobie, aby kredytobiorca spłacając ostatnią ratę kredytu nie miał więcej niż 75 czy 80 lat. Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego też banki zabezpieczają się w ten sposób i ograniczają wówczas ryzyko związane z brakiem spłaty udzielonego kredytu.

Historia kredytowa

Najważniejszym czynnikiem momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny jest oczywiście nasza historia kredytowa, ma ona wpływ na ocenę wniosku o kredyt hipoteczny. Należy pamiętać także o tym, że dla banku bardziej wiarygodnym klientem jest ta osoba, która nie posiada żadnej historii kredytowej, niż złą. Na szczęście nawet osoby które nie posiadają takiej historii kredytowej mogą ją w bardzo krótkim czasie zbudować. W zasadzie na chwilę przed zaciągnięciem kredytu wystarczy wziąć kilka niewielkich sprzętów na raty i regularnie je spłacać. Taka informacja dla banku będzie już istotna.

Największe szanse na kredyt mają wnioskodawcy z dobrą historią kredytową i warto mieć to na uwadze. Banki nie udzielają finansowania osobom, które w przyszłości lub teraz nie wywiązują się ze swoich zobowiązań z należytą starannością. Ta kwestia dotyczy zarówno wcześniejszych kredytów i pożyczek, jak i zobowiązań które mamy względem Urzędu Skarbowego czy ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tak naprawdę wszystkie te kwestie będą przez bank dokładnie analizowane.

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków

Nasze wynagrodzenie jest dla banku niezwykle istotne na etapie ubiegną się o kredyt hipoteczny. Jednak nie liczy się wyłącznie to, ile potencjalny kredytobiorca zarabia, bardzo ważne jest również to, ile wydaje, jak wysokie są miesięczne wydatki obciążające nasz portfel. Dla banku istotną kwestią jest także to z ilu osób składa się nasze domowe gospodarstwo, a także inne zobowiązania, zaciągnięte kredyty i pożyczki, a także limity kart kredytowych czy też wysokość stałych kosztów utrzymania. Wszystkie te wskaźniki są podstawą do obliczenia naszej zdolności kredytowej.